Povaha súčasnej filozofie a jej metódy je už tradičný názov konferencie doktorandov, ktorá sa koná každý rok na pôde Filozofického ústavu SAV. Tohtoročný, ôsmy ročník, bol v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výnimočný v tom, že sa konal dva dni (2. a 3. marca 2011) a zúčastnilo sa na ňom 74 prednášajúcich hostí zo Slovenska, z Čiech, z Rakúska, Maďarska a Ruska a po prvý krát ku konferenčným jazykom (okrem Slovenčiny a Češtiny) pribudli aj jazyk anglický a nemecký.
Po otvorení konferencie a príhovore pána riaditeľa FiÚ SAV, profesora PhDr. Tibora Pichlera, CSc., sa začali prednášať prvé príspevky. Predpoludnie oboch dní bolo venované plenárnym prednáškam zahraničných účastníkov, ktoré odzneli v anglickom a jedna prezentácia sa uskutočnila v nemeckom jazyku. Po plenárnych prednáškach sa prezentovalo v slovenskom a českom jazyku vždy v štyroch sekciách. Najviac príspevkov bolo prednesených v sekcii Analytická filozofia, logika, metodológia vied, epistemológia a v sekcii Interdisciplinárne presahy vo filozofii. Početné zastúpenie príspevkov mala tiež sekcia Etika a sekcia Filozofická antropológia, ale i sekcia Sociálna a politická filozofia.
Prvá plenárna prednáška niesla názov The function of normative process-requirements. Pred publikum predstúpil Julian Fink z Viedenskej univerzity, ktorý referoval o normatívnych procesoch a požiadavkách racionality. Po tejto prínosnej prednáške vystúpil Christian Feldbacher zo Salzburskej univerzity, ktorý vo svojej prezentácii spochybnil výhody aplikovania formálnych metód v etike na príklade demokratizovanej morálky. Ákos Gyarmathy z Budapeštianskej univerzity technológie a ekonómie, z Katedry histórie a filozofie vedy nastolil problém roly nonkonceptuálneho mentálneho obsahu ako evidencie, predstavil svoj argument v prospech nevyhnutnosti nekonceptuálneho perceptuálneho obsahu nazývaného ako „neznámy jazykový argument“ a vyvodil záver, že mentálne obsahy nemôžu byť úplne konceptuálne. Máté Szabó taktiež z Katedry filozofie a histórie vedy Budapeštianskej univerzity predstavil svoj príspevok, v ktorom vychádzajúc zo záverov myšlienkového experimentu F. Jacksona a jeho tvrdenia, že fyzikalizmus je nevyhnutne nepravdivý, argumentoval v opak tejto tézy. Filozofickou kategóriou kvality v socio-filozofickom poznaní sa zaoberala Elena Vitalievna Krysová z Technickej univerzity v Mari El (Ruská federácia). Diskusiou k jej prezentácii sa uzavreli plenárne prednášky prvého konferenčného dňa a po obednej prestávke sa začalo rokovať v slovenskom a českom jazyku v rámci jednotlivých sekcií. Plenárne prednášky nasledujúceho dňa boli venované trom témam opäť odprednášaným v anglickom jazyku. Gregor Sühs z Viedenskej univerzity priblížil poslucháčom dedičstvo koloniálnej filozofie práva v „novej ústave“ Latinskej Ameriky. Zaoberal sa prehispanickou filozofiou, koloniálnou etikou a európskym pozitivizmom. Ivan Šimko, taktiež z Viedenskej univerzity, osvetlil súčasné diskusie o interkultúrnej filozofii. Plenárne prednášky uzavrel svojím príspevkom Péter Hartl z Katedry filozofie a histórie vedy Budapeštianskej univerzity, ktorý osvetlil, akú rolu zohráva intuícia vo filozofii.
Medzi prezentujúcimi v rámci jednotlivých sekcií boli doktorandi zo slovenských a českých vedecko-výskumných a vzdelávacích inštitúcií: z Katedry filozofie a dejín filozofie a Katedry logiky a metodológie vied Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, z Filozofického ústavu Slovenskej akadémie vied, z Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, z Filozofickej fakulty Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave, z Katedry filozofie a Katedry politológie a euróskych štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, z Katedry filozofických vied Fakulty humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, z Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku, z Inštitútu filozofie a etiky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, z Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne, zo Západočeskej univerzity v Plzni, z Filozofickej fakulty a Ústavu filozofie a religionistiky Univerzity Karlovej v Prahe.
Správy z jednotlivých sekcií:
Sekcia Analytická filozofia, logika, metodológia vied, epistemológia I.
Sekcia Analytická filozofia, logika, metodológia vied, epistemológia II.
Sekcia Filozofická antropológia I.
Sekcia Etika I.
Sekcie Filozofická antropológia II. a Etika II.
Sekcia Interdisciplinárne presahy I.
Sekcia Interdisciplinárne presahy II.
Správa z minuloročnej konferencie Povaha súčasnej filozofie a jej metódy (r. 2010)